Szédülés – Mikor indokolt orvoshoz fordulni?

Gyerekkorunk egyik legjobb mulatsága az volt, amikor körbe-körbe forogtunk, majd élveztük, ahogy forog velünk a világ. Felnőtt fejjel, már egyáltalán nem szórakoztató, ha az ágyból kiszállva megindul a szoba körbe-körbe.
bővebben →Egy baktérium toxinja összefügghet a szklerózis multiplex kialakulásával

Egy ételmérgezést okozó baktérium toxinja összefügghet a szklerózis multiplex (MS) kialakulásával – derült ki egy új amerikai kutatásból. Egerekkel végzet laboratóriumi kísérleteket a Weill Cornell Orvosi Egyetem kutatócsoportja, és felfedezték, hogy a Clostridium perfringens baktérium egy ritka törzse az MS-hez hasonló károsodást okoz az állatok agyában
bővebben →Az életfontosságú D- vitamin – amiről egyre többet tudunk

A legutóbbi időben a D-vitamin a tudományos világ érdeklődésének középpontjába került, mert kiderült, hogy szerepe nemcsak a csontanyagcserében meghatározó, hanem számos egyéb biológiai hatása is van. Egyre általánosabb az a felfogás, amely szerint a D-vitamin inkább tekinthető hormonnak, mint vitaminnak.
bővebben →Fordulópont lehet az Alzheimer-kór gyógyításában egy új brit felfedezés

Fordulópont lehet az Alzheimer-kór gyógyításában egy új brit felfedezés, az első szer, amely sikeresen akadályozta meg az agyszövet pusztulását beteg egereknél. Az emberi gyógyszer kifejlesztése még éveket vehet igénybe.
bővebben →Szklerózis multiplex-klinika J.K. Rowling, a Harry Potter írójának adományából

Megnyílt a J.K. Rowling tízmillió fontos adományának segítségével létrehozott klinika kedden az Edinburgh-i Egyetemen. Az intézményben szklerózis multiplexben (SM) és más idegrendszeri megbetegedésben szenvedő páciensek kaphatnak kezelést, és az ezekkel kapcsolatos kutatásokat végzik.
bővebben →Főigazgató: az idegtudományi intézet finanszírozási gondokkal küzd

A magas minőségű szakmai munka mellett az Országos Klinikai Idegtudományi Intézet is azzal küzd, hogy a területen kívüli betegek után nem kap finanszírozást, továbbá nincs megoldva a műszerutánpótlás – mondta el Nagy Zoltán, az intézmény főigazgatója pénteki sajtótájékoztatóján.
bővebben →Tudjon meg többet a Parkinson-kórról! Minden 500. ember érintett

Áprilisban tartják a „Parkinson Tudatosság Hetét”, amellyel a Parkinson-kórra, illetve a betegségben szenvedő emberek helyzetére szeretnék felhívni a figyelmet a betegszervezetek.
bővebben →Mikor nem ajánlott szaunázni?

A köztudatban az él, hogy a szaunafürdőzés mindenkinek jót tesz, mivel az izzadás magas hőfokú helyiségben megszabadítja szervezetünket a méreganyagoktól, vagyis jól hat az anyagcserénkre.
bővebben →Megkezdődött a gyermekneurológiai társaság első kongresszusa Alsópáhokon

Megkezdődött a Magyar Gyermekneurológiai Társaság első kongresszusa csütörtökön a Zala megyei Alsópáhokon, a háromnapos rendezvény témái között szerepel a görcsös állapotba került lázas gyermekek ellátása és az epilepszia gyógyítása is. Elmont Beatrix, a szervezőbizottság elnöke az MTI-nek elmondta: a Zala Megyei Kórház Gyermekosztályának szervezésében tartott első országos konferencián több mint száz, gyermekneurológiával foglalkozó orvos vesz […]
bővebben →Április 11. – A Parkinson-kór világnapja – Mikor forduljunk orvoshoz?

1755. április 11-én született James Parkinson angol orvos és természettudós, aki 1817-ben elsőként írta le a kór klinikai tünetegyüttesét. 1997 óta világszerte ezen a napon tartják a Parkinson-kór világnapját. Jelenleg ez világszerte a második leggyakoribb degeneratív idegrendszeri betegség.
bővebben →A demencia a legdrágább betegség az Egyesült Államokban

Noha a rák, valamint a szív- és érrendszeri betegségek sokkal több emberéletet követelnek, mégis a demencia az Egyesült Államok legdrágább betegsége, amely évi 157-215 milliárd dollárjába kerül az amerikai társadalomnak és a családoknak – derült ki a RAND Corporation nevű nonprofit szervezet legfrissebb jelentéséből.
bővebben →Már Csehországban is legálisan hozzáférhetőek a marihuána-alapú gyógyszerek

Törvényesen is hozzáférhetővé váltak hétfőtől a marihuána-alapú gyógyszerek Csehországban. A marihuána felhasználását egészségügyi felhasználásra januárban engedélyezte a parlament. A Mladá Fronta Dnes című napilap korábban azt írta, hogy egy adagnyi “kender” ára 1200 korona (mintegy 13 500 forint) körül lesz. Az eredeti elképzelésektől eltérően a marihuána-alapú gyógyszerek árát a betegbiztosító pénztárak egyelőre nem fogják téríteni. […]
bővebben →Számítógépezzen és mozogjon memóriavesztés ellen!

Azoknál az időseknél, akik a számítógép-használat mellett rendszeresen mozognak is, jelentősen csökken a memóriavesztés kockázata – állítja egy, a Mayo Clinic Proceedings májusi számában megjelent új tanulmány. Azoknál, akik mindkét tevékenységet folytatták, az enyhe kognitív zavar kialakulásának kockázata 64 százalékkal volt kisebb, mint azoknál, akik csak az egyiket vagy a másikat végezték. Az enyhe […]
bővebben →Optogenetikusok kaptá idén az “idegtudományi Nobel-díjat”- segítségükkel könnyebben kutatható az Parkinson- és az Alzheimer-kór

Az optogenetika feltalálásáért és fejlesztéséért négy európai és két amerikai idegkutatónak ítélték oda a 2013. évi Agy Díjat (Brain Prize).
bővebben →A Richter és az Orion megállapodást kötött a Parkinson-kór és az Alzheimer gyógyításáért

A Richter Gedeon Nyrt. és a finn Orion Corporation kutatás-fejlesztési együttműködési megállapodást írt alá, amelynek célja új kémiai vegyületek közös kutatása és fejlesztése – közölte a Richter kedden a Budapesti Értéktőzsde honlapján.
bővebben →