Az életfontosságú D- vitamin – amiről egyre többet tudunk

A legutóbbi időben a D-vitamin a tudományos világ érdeklődésének középpontjába került, mert kiderült, hogy szerepe nemcsak a csontanyagcserében meghatározó, hanem számos egyéb biológiai hatása is van. Egyre általánosabb az a felfogás, amely szerint a D-vitamin inkább tekinthető hormonnak, mint vitaminnak.
bővebben →Megkezdődött a gyermekneurológiai társaság első kongresszusa Alsópáhokon

Megkezdődött a Magyar Gyermekneurológiai Társaság első kongresszusa csütörtökön a Zala megyei Alsópáhokon, a háromnapos rendezvény témái között szerepel a görcsös állapotba került lázas gyermekek ellátása és az epilepszia gyógyítása is. Elmont Beatrix, a szervezőbizottság elnöke az MTI-nek elmondta: a Zala Megyei Kórház Gyermekosztályának szervezésében tartott első országos konferencián több mint száz, gyermekneurológiával foglalkozó orvos vesz […]
bővebben →Április 11. – A Parkinson-kór világnapja – Mikor forduljunk orvoshoz?

1755. április 11-én született James Parkinson angol orvos és természettudós, aki 1817-ben elsőként írta le a kór klinikai tünetegyüttesét. 1997 óta világszerte ezen a napon tartják a Parkinson-kór világnapját. Jelenleg ez világszerte a második leggyakoribb degeneratív idegrendszeri betegség.
bővebben →Már Csehországban is legálisan hozzáférhetőek a marihuána-alapú gyógyszerek

Törvényesen is hozzáférhetővé váltak hétfőtől a marihuána-alapú gyógyszerek Csehországban. A marihuána felhasználását egészségügyi felhasználásra januárban engedélyezte a parlament. A Mladá Fronta Dnes című napilap korábban azt írta, hogy egy adagnyi “kender” ára 1200 korona (mintegy 13 500 forint) körül lesz. Az eredeti elképzelésektől eltérően a marihuána-alapú gyógyszerek árát a betegbiztosító pénztárak egyelőre nem fogják téríteni. […]
bővebben →Optogenetikusok kaptá idén az “idegtudományi Nobel-díjat”- segítségükkel könnyebben kutatható az Parkinson- és az Alzheimer-kór

Az optogenetika feltalálásáért és fejlesztéséért négy európai és két amerikai idegkutatónak ítélték oda a 2013. évi Agy Díjat (Brain Prize).
bővebben →Az Alzheimer-kór diagnózisának új irányelvei

Az Alzheimer-kór diagnózisának új irányelvei a betegség több szakaszát állapítják meg. Az Egyesült Államokban 27 év után először bocsátottak ki új irányelveket az Alzheimer-kór diagnózisára.
bővebben →Február 14. – a szív diadalának örök árnyékában az agy egy rejtélyes betegsége

A Nemzetközi Epilepsziaellenes Iroda 1997. február 14-ére hirdette meg az epilepsziával élők első világnapját. Azért került e nap Szent Valentin napjára, mert ő nemcsak a szerelmesek mentora, de az epilepsziások védőszentje is.
bővebben →