Három bemutatóra készül a Vígszínház társulata

Három bemutatóra készül a Vígszínház társulata: a Téli utazás című darabot szombaton, A revizort a jövő héten szerdán tűzik műsorra, A Vízkereszt, vagy amit akartok című előadást pedig jövő pénteken láthatja először a közönség a Pesti Színházban.
bővebben →A zene visszahozta az emlékeket a sérült agyba

Könnyűzene hallgatásával segítettek neuropszichológusok szerzett agysérüléses betegeknek abban, hogy visszaidézzék személyes emlékeiket.
bővebben →Már csecsemőkorban megjelennek az agyban az Alzheimer-kór kockázatára utaló jelek

Már csecsemőkorban kimutathatók az agyban azok az eltérések, amelyek az Alzheimer-kórra genetikai hajlammal rendelkezőknél jelentkezhetnek – állapította meg egy új amerikai tanulmány.
bővebben →A szem sejtjeinek változása segíthet felismerni az Alzheimer-kórt

A szem bizonyos sejtjeinek megváltozása segíthet felismerni az Alzheimer-kórt – állítják amerikai kutatók állatkísérleteik eredményeire hivatkozva.
bővebben →Több az Alzheimer-kóros ott, ahol jobb a higiénia

A modern városi életmód és a fejlett higiénia is meghúzódhat az Alzheimer-kórnak az ipari országokban tapasztalt terjedése mögött – derült ki egy frissen közölt brit tanulmányból.
bővebben →Az Alzheimer-kórhoz köthető újabb géneket fedeztek fel

Az Alzheimer-kórhoz köthető tizenegy új gént fedeztek fel a tudósok a betegség genetikai hátterét vizsgáló eddigi legnagyobb kutatás során, megkétszerezve ezzel a kór kialakulásáért felelős potenciális “bűnösök” számát.
bővebben →Fordulópont lehet az Alzheimer-kór gyógyításában egy új brit felfedezés

Fordulópont lehet az Alzheimer-kór gyógyításában egy új brit felfedezés, az első szer, amely sikeresen akadályozta meg az agyszövet pusztulását beteg egereknél. Az emberi gyógyszer kifejlesztése még éveket vehet igénybe.
bővebben →A “kanadai Csehov”-nak is nevezett Alice Munro kapta az irodalmi díjat

Peter Englund, az akadémia titkára a kortárs novella mestereként méltatta a 82 éves írónőt, akit régóta a díj várományosaként emlegettek.
bővebben →Szklerózis multiplex-klinika J.K. Rowling, a Harry Potter írójának adományából

Megnyílt a J.K. Rowling tízmillió fontos adományának segítségével létrehozott klinika kedden az Edinburgh-i Egyetemen. Az intézményben szklerózis multiplexben (SM) és más idegrendszeri megbetegedésben szenvedő páciensek kaphatnak kezelést, és az ezekkel kapcsolatos kutatásokat végzik.
bővebben →A koleszterincsökkentők harmadával mérsékelhetik a demencia kockázatát

A koleszterincsökkentő gyógyszerek csaknem harmadával mérséklik az emlékezetromlás és a demencia kockázatát – mutatta ki egy több tanulmány adatait elemző, nagyszabású vizsgálat.
bővebben →Tanulmány: túl sok réz Alzheimer-kór kialakulásához vezethet

Az étellel bevitt, túl nagy mennyiségű réz hozzájárulhat Alzheimer-kór kialakulásához – állapította meg egy amerikai tanulmány.
bővebben →Kakaófogyasztással elősegíthető az egészséges agyműködés

Az idős emberek napi kakaóivással elősegíthetik az egészséges agyműködést – állította egy új tanulmány.
bővebben →Szellemi leépülésben szenvedőket segítenek kutyák

Szellemi leépülésben szenvedőknek segítenek kutyák hétköznapi életükben Skóciában: a demencia korai szakaszában lévő betegeket egyebek közt emlékeztetik gyógyszereik bevételére.
bővebben →Nem segítenek a szellemi hanyatlás megelőzésében sem a gyógyszerek, sem az étrendi kiegészítők

A Torontói Egyetem munkatársainak átfogó elemzése szerint egészséges felnőttek esetén sem a vitaminok és más étrendi kiegészítők, sem a gyógynövények, sem a gyógyszerek nem csökkentik a szellemi hanyatlással (demencia) járó betegségek kockázatát
bővebben →Április 11. – A Parkinson-kór világnapja – Mikor forduljunk orvoshoz?

1755. április 11-én született James Parkinson angol orvos és természettudós, aki 1817-ben elsőként írta le a kór klinikai tünetegyüttesét. 1997 óta világszerte ezen a napon tartják a Parkinson-kór világnapját. Jelenleg ez világszerte a második leggyakoribb degeneratív idegrendszeri betegség.
bővebben →