Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége (MEOSZ) a rokkantsági ellátórendszer korrekcióját javasolja az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) – közölte a szervezet.
A MEOSZ tájékoztatása szerint a tárca arra kérte őket, tegyenek javaslatokat a megváltozott munkaképességűek ellátásairól szóló törvény tervezett módosításához, ezért hozták nyilvánosságra több javaslatukat.
Azt közölték, hogy egyebek mellett az ellátások felső összeghatárának emelését, a jövedelemkorlát eltörlését, a szükséges biztosítási idő módosítását és a foglalkoztatás támogatására vonatkozó jogszabályok módosítását javasolták.
Módosítanák az ellátások azon feltételét, amely szerint a leszázalékolást megelőző öt éven belül három év biztosítási idő szükséges, mert a mostani szabályozás miatt ellátás nélkül maradnak olyanok, akik több tízéves munkaviszonnyal rendelkeznek, de betegség, munkanélküliség vagy épp gyermekvállalás miatt nem tudják teljesíteni ezt a feltételt.
A szövetség szerint meg kell emelni az ellátások felső összeghatárát is, azok ugyanis szerintük sok esetben rendkívül alacsonyak. Arra mutattak rá, hogy az új rokkantsági ellátások átlaga 55 ezer, a rehabilitációs ellátásoké pedig 37 ezer forint, “hiába van az érintettek mögött akár harminc év munkaviszony”.
Emlékeztettek arra, hogy a két éve megszüntetett rokkantnyugdíj átlagos összege 70 ezer, a rehabilitációs járadéké pedig 73 ezer forint volt.
A MEOSZ kezdeményezi azt is, hogy a felülvizsgálatok megfellebbezésének bírósági szakaszában az érintettek kaphassanak ellátást, sokan ugyanis azért nem tudnak élni a jogorvoslattal, mert a több évig elhúzódó perek alatt semmilyen ellátás nem jár nekik.
A szervezet rehabilitációs kártyát biztosítana azoknak, akik legalább 33 százalékos egészségkárosodást szenvedtek, nekik ugyanis jelenleg sem ellátás, sem foglalkoztatási támogatás nem jár, miközben megromlott egészségi állapotuk miatt nem tudnak elhelyezkedni sem.