Az orvos a készítmény rendelése előtt mindig mérlegeli a becsült kockázat és a várható haszon arányát, majd ennek megfelelően írja fel az orvosságot.
Nem véletlen, hogy a gyógyszerek nagy része csak orvosi vényre adható ki. Nem mindegy ugyanis, hogy egy adott hatóanyag milyen formában jut be a szervezetbe, illetve nagyon fontos az adagolás módjának szakszerű meghatározása is.
A gyógyszerből az orvos által előírt mennyiséget a megadott módon kell alkalmazni.
Vásárláskor a gyógyszerésze a következőkről mindig tájékoztatja Önt.
Vegyük sorra , hogy pontosan mit is jelentenek a következő kifejezések:
Külsőleg és belsőleg ható gyógyszerek
A külsőleg használandó szerek az alkalmazás helyén fejtik ki hatásukat, a belsőleg alkalmazandók a szervezetben felszívódva jutnak a hatás helyére változatlan vagy kémiailag átalakult formában.
A szájon át szedendő készítmények és a kúpok között az a különbség, hogy a kúpok vagy helyi hatást fejtenek ki, vagy a nyálkahártyáról felszívódva a szervezet távoli helyein hatnak. A kúpok ugyanakkor kikerülik a gyomor-bél rendszer felső traktusát, így a máj keringési rendszerét is.
Mikor használjunk kúpot?
Általánosan (azaz nem helyileg) ható végbélkúpokat alkalmazunk kisgyermekek esetében, akik a gyógyszerek egyéb formáit azok rossz íze miatt nem szedik be, vagy betegségük egyébként ezt a módszert kívánja meg. Nagyobb gyermekeknél és felnőtteknél akkor előnyös a végbélkúpok használata, ha a szájon át történő gyógyszerbevitel akadályozott (pl. mandulaműtét, hányás, nyelőcső-károsodás stb.), vagy amennyiben a gyomor és a máj keringési rendszerének kikerülése szükséges (pl. gyomorfekély, májbetegségek esetén).
Étkezés előtt vagy után…
Egyes készítményeknél fontos szempont, hogy étkezés előtt, közben vagy után kell azokat bevenni. Bizonyos gyógyszerek esetében csökkenhet a felszívódás mértéke, amennyiben étkezés közben vagy után ves�szük be azokat, ám sok esetben kifejezetten javasolt az étkezéssel egy időben történő bevétel. Kezelőorvosa sokszor arra hívhatja fel a figyelmét, hogy egyes ételcsoportok fogyasztása nem javallott az adott gyógyszer alkalmazása mellett. Több gyógyszer együttes szedésénél módosulhatnak a mellékhatások, és olyan tünetek is jelentkezhetnek, amelyeket a gyógyszerek külön-külön nem váltanak ki.
Tartsa be az adagolási előírást!
Ha egy-egy tabletta kimarad, a gyógyszer szintje a szervezetben annyira lecsökkenhet, hogy a már elért hatások megszűnnek, a betegség újra fellobbanhat, a kórokozók pedig újra szaporodásnak indulhatnak. Antibiotikumok esetében nemcsak azért fontos az előírt kúra betartása, mert visszafordul a gyógyulási folyamat, hanem azért is, mert a baktériumok ellenállóvá válhatnak a hatóanyaggal szemben (gyógyszer-rezisztencia), így a következő betegség esetén már nem lesz kellően hatásos a korábban bevált gyógyszer.
Az előírtnál gyakoribb vagy nagyobb adagok sem célravezetők, a gyógyulás folyamatát nem gyorsítják: jobb esetben csak a költségeink nőnek, rosszabb esetben a gyógyszer idő előtt elfogy, holott az előírt ideig tartó kezelés a gyógyulás alapfeltétele. A nagy adagok bevétele mérgezést és további súlyos egészségkárosodást okozhat.
Mindig kérje ki orvosa véleményét!
A felsoroltak csak kiragadott példák annak szemléltetésére, hogy miért nagyon fontos a gyógyszerszedésre vonatkozó utasítások betartása. Emellett kezelőorvosunk tudta nélkül ne szedjünk más készítményeket rendszeresen, azoknak alkalmazását mindig beszéljük meg vele!
Dr. Kónya Judit