A túl sok alkohol növelheti a bőrrák kialakulásának esélyét

A túlzott alkoholfogyasztás növelheti a bőrrák kialakulásának esélyét, mivel olyan láncreakciót indíthat el a szervezetben, amely a bőrt sebezhetőbbé teszi a daganattal szemben. Az emésztés során a szeszes italok etilalkoholja acetaldehiddé alakul, ez a vegyület pedig érzékenyebbé teheti a bőrt a káros UV-sugarakkal szemben
bővebben →Egy baktérium toxinja összefügghet a szklerózis multiplex kialakulásával

Egy ételmérgezést okozó baktérium toxinja összefügghet a szklerózis multiplex (MS) kialakulásával – derült ki egy új amerikai kutatásból. Egerekkel végzet laboratóriumi kísérleteket a Weill Cornell Orvosi Egyetem kutatócsoportja, és felfedezték, hogy a Clostridium perfringens baktérium egy ritka törzse az MS-hez hasonló károsodást okoz az állatok agyában
bővebben →Az éjszakai munka káoszt okoz az emberi szervezetben

Az éjszakai munka káoszt okoz az emberi szervezetben és hosszú távú következményekkel is járhat – figyelmeztetnek brit szakemberek.
bővebben →Az izomerősítés csökkenti a nőknél a cukorbetegség kialakulásának esélyét

Csökken a cukorbetegség kialakulásának veszélye azoknál a nőknél, akik rendszeresen végeznek izomerősítő gyakorlatokat
bővebben →Helyben elkészíthető oltóanyag fejlesztésén dolgoznak amerikai kutatók

Igény szerint, a felhasználás helyszínén és bonyolult eszközök nélkül elkészíthető oltóanyag kifejlesztésén dolgoznak amerikai kutatók. A nanorészecskék felhasználásával készülő új típusú vakcinát egereken már sikeresen tesztelték.
bővebben →Hőtérképes vérvizsgálattal kimutatható a méhnyakrák

Hőtérképes vérvizsgálattal kimutatható a méhnyakrák – derült ki egy amerikai kutatásból. A plazma termogram nevű eljárás a vérben lévő fehérjéket, köztük a daganat által létrehozott fehérjéket vizsgálja. A kis létszámú résztvevővel végzett kutatás eredményeiből az derült ki, hogy a teszttel kimutatható a méhnyakrák és a betegség stádiuma is
bővebben →Nem csak mai népbetegség: a fogszuvasodás néhány legkorábbi bizonyítékát fedezték fel Marokkóban

A fogszuvasodás néhány legkorábbi bizonyítékát fedezték fel a kutatók a mai Marokkó területén több mint 13 700 évvel ezelőtt élt kőkorszaki vadászó-gyűjtögető népek csontvázmaradványainak vizsgálatakor.
bővebben →Nanorészecskékkel állítanák meg a rák terjedését amerikai kutatók

A rákbetegség legveszélyesebb fázisa az, amikor a kóros sejtek elterjednek és áttéteket okoznak a testben. A daganat diagnózisa után az életkilátásokat leginkább az befolyásolja, keletkeztek-e már áttétek a beteg testében. Michael King, a kutatás vezetője szerint a daganatos halálozások 90 százaléka az áttétekkel kapcsolatos
bővebben →Testtérképen látszanak az érzelmeink

A kutatók régóta tudják, hogy az érzelmek képesek kiváltani egy sor élettani változást, ha dühösek vagyunk, sokszor úgy érezzük, hogy felmegy a vérnyomásunk, hevesebben ver a szívünk, kipirulunk, ha zavarban vagyunk. Most az is kiderült, hogy az érzelmi állapotok univerzálisan kapcsolhatók bizonyos testi érzetekhez, kultúrától, nyelvtől függetlenül.
bővebben →Megállíthatja, sőt visszafordíthatja az öregedést egy új vegyület

Megállíthatja, sőt visszafordíthatja az öregedést egy új vegyület – derült ki ausztrál és amerikai kutatók állatkísérleteiből. A tudósok felfedezték a sejt egyik rejtett kommunikációs kapcsolatát, amely az idő múlásával egyre kevésbé működik, ám ezzel a vegyülettel újra helyreállítható.
bővebben →Sikerült szemsejteket nyomtatni a Cambridge-i Egyetemen

A világon elsőként nyomtattak szemsejteket. Az új technológiával a jövőben visszaadhatják a látását azoknak, akik elveszítették szemük világát – noha ehhez még több évnyi kutatás szükséges.
bővebben →Miniatűr vesét növesztettek őssejtből ausztrál tudósok

Miniatűr, kezdetleges, egy öthetes embrióéhoz hasonló vesét növesztettek őssejtből ausztrál tudósok. Azt remélik, hogy a segítségével tesztelhetik az új gyógyszerek biztonságát és a vesebetegek gyógyítására is jobb kezeléseket dolgozhatnak ki.
bővebben →A memóriaromlás és az egészségtelen étrend összefügghet

A memória romlása és az egészségtelen étrend összefügghet – állapította meg állatkísérletei során egy ausztrál kutatócsoport.
bővebben →A zene visszahozta az emlékeket a sérült agyba

Könnyűzene hallgatásával segítettek neuropszichológusok szerzett agysérüléses betegeknek abban, hogy visszaidézzék személyes emlékeiket.
bővebben →James Bond “a lábán sem tudott volna megállni”, annyit ivott

James Bond nemhogy a világot nem tudta volna rendszeres időközönként megmenteni, de “a lábán sem tudott volna megállni” annyi alkoholtól, amennyit Ian Fleming, a Bond-regényfolyam szerzője Őfelsége leghíresebb titkos ügynökével megitatott – erre a következtetésre jutott két brit orvos szakértő.
bővebben →